Багато починаючі спортсмени бояться «порошків». Це відбувається через міфів про їх шкідливість для здоров'я. Але всупереч цим домислів, імениті світові бренди працюють не покладаючи рук, вдосконалюючи формули своїх продуктів. Так чому довіряючи виробникам чіпсів, шампунів і «натуральних соків», люди бояться насичених вітамінами добавок?
Сучасне спортивне харчування не тільки нешкідливо, але і корисно для організму. Звичайно, на цьому не можна економити: чим дорожчий продукт і іменитих виробляє його фірма, тим жорсткіше контроль якості. Якщо ревізори не знаходять в складі продукту того, що заявлено на упаковці або навпаки виявляють зайві інгредієнти - на компанію накладають величезні штрафи, або навіть закривають. Тому, написаному на банці можна вірити, і свідомо робити свій вибір.
Повноцінне харчування спортсмена неможливо без достатньої кількості білків. Їх можна отримати і зі звичайних продуктів, однак в цьому випадку необхідно вживати висококалорійну і важко засвоювану їжу у великих кількостях. Тоді як в протеїнових добавках міститься приблизно 90% білка. Середня порція такої добавки аналогічна подвійному або навіть потрійного обсягу натуральних продуктів. Крім того, вживаючи звичайну їжу, важко підраховувати й контролювати надходження в організм поживних речовин. Не варто забувати і про таку неприємну річ, як «розбитий шлунок», що викликає згодом напади вовчого голоду.
Дешеве спортивне харчування не обов'язково є неякісним. Помірна вартість досягається використанням високоефективних технологій і проведення автоматизації виробництва. При виробництві харчових добавок використовується натуральна сировина. При цьому молочний жир і інші компоненти видаляються, а препарат насичується мінералами, вітамінами, амінокислотами. Така технологія дозволяє підвищити біологічну цінність добавки, не збільшуючи її калорійність.
Окремі елементи спортивного харчування, такі як комплекс вітамінів і мінералів, підійдуть для людей, які ведуть не тільки спортивний спосіб життя. Широкий спектр продукції дозволяє використовувати спортивні добавки для різних цілей. Наприклад, гейнери і протеїнові суміші - для збільшення м'язової маси, вітаміни і мінерали - для загального зміцнення організму, відновлення після тренувань і травм. Далі трохи докладніше про види спортивного харчування і тому, як підібрати добавку саме для себе.
гейнер (від англ. нарощувати) - вуглеводно-білкова суміш, причому процентне співвідношення, як правило, зміщена в бік вуглеводів. До складу гейнери входить комплекс вуглеводів різної складності і з різним глікемічним індексом. Це дозволяє організму отримувати максимальну кількість енергії і формує оптимальний запас глікогену в м'язах. Також в гейнере міститься протеїн або суміш різних протеїнів, щоб м'язи спортсмена отримували оптимальну кількість амінокислот для відновлення після інтенсивних тренувань. Крім того, хороший Гейнер містить вітаміни і мінерали, корисні ненасичені жири, а також речовини, що сприяють кращому засвоєнню в організмі (травні ензими). Часто виробники додають в гейнери креатин, глютамін і інші речовини, що підвищують загальний анаболічний ефект. Вміст жиру в гейнерах мінімально. Такий склад забезпечує оптимальний енергетичний потенціал спортсмена і зростання м'язової маси без жирових відкладень.
протеїн (від англ. білок) - це концентрат білка, зазвичай в порошковому вигляді. Протеїни є найважливішим джерелом амінокислот. При інтенсивних фізичних навантаженнях, особливо в бодібілдингу, організм потребує підвищеної кількості білка, який отримати зі звичайної їжі практично неможливо. Також протеїн можуть приймати люди, які не інтенсивно займаються спортом, але відчувають потребу в білках. Наприклад, офісні працівники, яким колись харчуватися збалансовано. Ще одна категорія - вегетаріанці, яким прийом білків із сироватки або з сої точно не зашкодить.
креатин по праву є однією з найпопулярніших добавок серед всього спортивного харчування. Обумовлено це тим, що креатин всебічно впливає на організм спортсмена і дозволяє збільшити як силові результати, так і наростити м'язову масу, збільшити витривалість. Креатин - натуральний продукт, він міститься в рибі та м'ясі. В організмі він виробляється в нирках, печінці і залозах з таких амінокислот, як аргінін, гліцин і метіонін. Волокна, які відповідають за витривалість, містять креатину в рази менше, зате відновлюються вони краще "силових" волокон. Таким чином, додатковий прийом креатину призводить до збільшення сили і витривалості.
амінокислоти - будівельні компоненти, з яких складаються всі білки організму. У культуризмі амінокислотам приділяється особливе значення, тому що м'язи практично повністю складаються з білка, тобто амінокислот. Організм використовує їх для власного зростання, відновлення, зміцнення і вироблення різних гормонів, антитіл і ферментів. Від них залежить не тільки зростання сили і «маси» м'язів, а й відновлення фізичного та психічного тонусу після тренування, катаболізм підшкірного жиру і навіть діяльність мозку - джерело мотиваційних стимулів. Всього існує 21 амінокислота, з них дев'ять - незамінні (організм не може самостійно синтезувати їх в достатній кількості), інші називають замінними.
Вчені визначили, що амінокислоти дуже важливі для відновлення м'язів після тренувань, збереження м'язів під час циклу сушіння або схуднення, а також зростання м'язів. Особливу роль в бодібілдингу грають BCAA. Це комплекс з трьох амінокислот - лейцину, ізолейцину і валіну, які найбільш затребувані в м'язах, вбираються дуже швидко. Вправи навіть середньої напруженості призводять до витрати 80% всіх вільних амінокислот - це підкреслює важливість амінокислотних добавок для швидкого відновлення і подальшого м'язового зростання. Амінокислоти стимулюють секрецію анаболічного гормону - інсуліну.
Амінокислоти можна поєднувати з усіма видами спортивного харчування, проте їх не завжди можна заважати (пити одночасно). Не приймайте спільно амінокислотні комплекси з протеїном, гейнером, замінником їжі або їжею, так як це знижує швидкість їх засвоєння. Амінокислоти не володіють побічними ефектами, так як є природними харчовими компонентами. Тривалість прийому амінокислот не обмежена, перерви і циклирование не потрібні.
Жироспалювачі являють собою харчові добавки, які дозволяють регулювати рівень підшкірного жиру і мобілізувати жировий обмін в організмі. Спортивне харчування, що включає в себе жиросжигающие препарати, дозволяє спортсменам нарощувати м'язову масу без збільшення шару небажаного жиру.
Здебільшого жіросжігателі представляють собою препарати на основі витяжки рослин або похідних амінокислот. Серед основних компонентів, які можуть міститися в жиросжигателях, виділяють наступні: Гарсія камбоджійська, екстракт зеленого чаю, екстракт гуарани, L-карнітин, екстракт кори білої верби, корінь кульбаби, ягоди ялівцю і екстракт бачу, хром, помаранча, ацетил L-карнітин, L-тирозин, імбир, вітамін B5, чітозан, екстракт насіння жожоба, кайенский перець і ін.
Жироспалювачі допомагають ефективно знизити вагу, отримати струнке і рельєфне тіло. При правильному прийомі, дія жироспалювачів на організм не несе ніякої шкоди. Жиросжигатель є абсолютно екологічно чистим, не містить токсичних речовин.
замінники харчування створені не для повної заміни їжі, а для корекції раціону харчування спортсмена. Замінники харчування включають в себе збалансоване поєднання легкозасвоюваних білків, вуглеводів, необхідних жирів, харчових волокон, а також вітамінів і мінералів. Замінники харчування сприяють нормалізації обміну речовин, зниження жирової маси, підтримки і росту м'язів.
Замінники харчування ідеально підходять, коли немає можливості повноцінно харчуватися (на роботі, у відрядженні). Замінники харчування за ціною виходять дорожче ніж звичайне харчування, але якщо враховувати співвідношення засвоєного від прийнятого, то вони значно виграють.
Вітаміни, вітамінно-мінеральні комплекси необхідні під час інтенсивних тренувань, стресів і для зміцнення імунітету. Вітаміни - це вкрай необхідні для нормальної життєдіяльності органічні сполуки з високою біологічною активністю. Лише деякі вітаміни синтезуються в організмі, і тому вони у великій кількості повинні надходити з їжею.
Мінеральні речовини безпосередньо беруть участь у роботі м'язів, синтезі білка та забезпеченні цілісності клітин. При тренуваннях потреба у вітамінах і мінералах підвищується в кілька разів!
енергетики використовуються в різних видах спорту з великою витратою енергії - перш за все для відновлення і підтримки м'язів після навантаження. В першу чергу все енергетики можна розділити на чисто вуглеводні продукти і багаторівневі (складні) вуглеводно-білкові комплекси. Чисті енергетики використовуються для компенсації енерговитрат під час тривалого навантаження, їх не рекомендується приймати поза тренуваннями.
Всі провідні виробники розробляють склад енергетиків на основі даних дієтологи і спортивної фізіології. Тому, при загальній збалансованості за змістом вуглеводів і білків, енергетики відрізняються від звичайної їжі зниженим вмістом жирів, підвищеної цінністю білків, спеціально підібраним поєднанням вуглеводних компонентів. Склад кожного конкретного енергетика залежить від його призначення, тому при виборі енергетиків необхідно чітко уявляти, що Ви хочете від них отримати.
Основною характеристикою енергетиків, є величина глікемічного індексу (ГІ), який характеризує швидкість надходження вуглеводів (глюкози) з їжі в кров. Високий ГІ, відповідає високій швидкості засвоєння вуглеводів, низький - повільного засвоєння. Саме підбір співвідношення різних компонентів енергетика, дозволяє регулювати час засвоєння однієї порції.
Анаболічні стероїди (анаболіки) - препарати, синтезовані на базі чоловічого статевого гормону тестостерону. Одні з них застосовують у вигляді таблеток, інші є засобами пролонгованої дії і призначені для внутрішньом'язових ін'єкцій. Основна властивість цих препаратів - посилення процесу обміну і засвоєння тих речовин, які йдуть на побудову тканин з одночасним ослабленням реакцій обміну, пов'язаних з розпадом складних органічних речовин. В першу чергу анаболіки стимулюють білковий обмін, а також активізують мінеральний обмін, затримуючи в організмі калій, фосфор і сірку, необхідні для синтезу білка, сприяють затримці кальцію в кістках.
В даний час контроль на анаболічні стероїди (гормональні) виробляють не тільки на великих змаганнях, але і на тренуваннях. По-перше, вони є допінгом, отже, прийом їх заборонений. По-друге, використання анаболічних стероїдів загрожує численними порушеннями здоров'я, які зазвичай виявляються не відразу, а через тривалий час і в зв'язку з цим особливо небезпечні. Тому, в магазині Terrasport Ви не знайдете анаболічних стероїдів .
Гарне спортивне харчування повинно забезпечувати організм усім необхідним, у тому числі і повним набором вітамінів. Багато що залежить від того, чим саме ви хочете займатися. Так, для бодібілдингу необхідно підвищений вміст протеїну, який недарма називають основою спортивного харчування. При наборі м'язової маси найбільш розумно приймати амінокислоти тільки до і після тренування, а також (опціонально) вранці, так як в ці моменти потрібно висока швидкість надходження амінокислот. В інший час доцільніше приймати протеїн. При схудненні, амінокислоти можна приймати частіше: до і після тренувань, з ранку і в перервах між їжею, так як мета їх застосування - придушити катаболізм, знизити апетит і зберегти м'язи. Протеїнові добавки професійні спортсмени і тренери рекомендують вживати в комплексі з іншими засобами, такими як глютамин, жіросжігателі, креатин і т.д. Це дозволить інтенсивніше домагатися високих результатів.
Необхідна кількість харчових вуглеводів в раціоні людини ведучого активних спосіб життя (в грамах), можна розрахувати, помноживши вагу тіла (в кг) на 6,0-6,5 для чоловіків і на 4,0-4,5 для жінок. Наприклад: для чоловіка вагою 90 кг норма прийому вуглеводів дорівнює 540-600 грам в день, для жінки вагою 60 кг - 240-270 грам в день. Використовуючи ці дані при обліку споживання вуглеводів разом зі звичайною їжею, можна розрахувати величину необхідного прийому поживних речовин.
У будь-якому випадку, якщо Ви займаєтеся спортом «для себе», то цілком можете обійтися прийомом тільки вітамінів і мінералів, в рідкісних випадку - білка (отримати його з їжі в повній мірі вкрай складно). Але якщо Ви хочете досягти будь-яких видимих результатів - рельєфності тіла, поліпшення витривалості, збільшення сили - зверніть увагу на креатин, амінокислоти і гейнери. Чітко дотримуйтесь рекомендацій виробника, і Ваше здоров'я не тільки не постраждає, воно покращиться!
З усім асортиментом спортивного харчування можна ознайомитися тут .
Якщо у Вас залишилися питання, готові відповісти на них по телефону: (044) 585-7-333.